Diz ağrısının Proloterapi ile Tedavisi

Diz ağrıları toplumumuzda yaygın olarak görülen bir sağlık sorunudur. Polikliniklere en sık başvuru nedenlerinden birisidir. Halk arasında kireçlenme olarak bilinen durum artık yalnızca yaşlılıkta değil çok daha erken yaşlarda dahi ortaya çıkabilmektedir.  Ailesel özellik göstermesinin yanı sıra hareketsizlik, obezite, diz üzerine çökerek veya dizi bir yere dayayarak çalışma, uzun süreler ayakta durma, kötü beslenme gibi faktörlerle görülme sıklığı artmaktadır. Diz ekleminin yıpranması ile ağrı ve temel ihtiyaçların karşılanmasında bile güçlük çekme gibi sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Proloterapi tedavisi ile diz eklemi etrafında ve diz içindeki hasarlanmalar büyük ölçüde tedavi edilebilmektedir.

Proloterapi tedavisinde güçsüz, yıpranmış yapılarda hücre oluşumu ve yenilenmeyi sağlamak amacıyla uyarıcı serum verilir. Serum olarak en çok Dextroz (şekerli su) kullanılır.

diz-agrisi

Proloterapi enjeksiyonun yapıldığı bölgede yangı (mikropsuz iltihap) oluşur. Bu yangı tedaviyi tetikler ve vücudun kendini onarma süreci başlatılmış olur. Tedavi sonunda ağrı kaybolur veya çok azalır. Proloterapi tedavisi seanslar halinde yapılır. Hastalığın şiddetine ve süresine göre seans sayısı değişmektedir. Seansların süresi yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

Ameliyata karar vermeden önce Proloterapi ile diz ağrısı tedavisi mutlaka incelenmesi gereken bir uygulamadır.